Dzieci z przygotowanym samodzielnie zdrowym śniadaniemW dniach 24-28.10.2022r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w akcji "Śniadanie daje moc!" Wychowawcy przypomnieli uczniom zasady zdrowego żywienia i podkreślili wartości śniadania jako najważniejszego posiłku dnia. Zdrowe śniadanie daje siłę do nauki i wspólnych zabaw. Było wiele pomysłów na zdrowy wspólny posiłek w klasie. Uczniowie przygotowali pożywne kanapki, szaszłyki owocowe, roladki z tortilli a nawet pyry z gzikiem. Było pysznie i zdrowo!

 

 

 

 

 

 

sanepid.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła brała udział w XV edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!". Otrzymaliśmy w dniu 11 czerwca certyfikat.

 dzie zdrowia Rodzaje zdrowia Żeby lepiej zrozumieć to pojęcie, można je podzielić na wiele mniejszych obszarów.   Wśród rodzajów zdrowia można wyszczególnić: zdrowie fizyczne – prawidłowe funkcjonowanie   organizmu, jego układów i narządów. Zdrowie fizyczne mówi również o równowadze pomiędzy   procesami anabolicznymi i katabolicznymi. Organizm uznajemy za zdrowy fizycznie wtedy, gdy nie przebiegają w nim procesy patologiczne (choroby), a jego elementy działają odpowiednio. Nie jest konieczne bycie bardzo wysportowanym, aby móc powiedzieć, że jest się zdrowym fizycznie; zdrowie psychiczne – dzielimy je na dwa rodzaje – zdrowie emocjonalne oraz zdrowie umysłowe: zdrowie emocjonalne – człowiek zdrowy emocjonalnie potrafi rozpoznawać i nazywać emocje. Potrafi je również wyrażać w odpowiedni sposób. Robi to zgodnie z zasadami i normami społecznymi. Zdrowie psychiczne wiąże się również z utrzymaniem równowagi psychicznej, a w niej mieści się zarządzenie emocjami – umiejętność radzenia sobie ze stresem, napięciem, lękiem, depresją, złością, agresją i innymi emocjami, zdrowie umysłowe – mówi o poprawnym przebiegu procesów myślowych. Pokazuje zdolność do logicznego i jasnego myślenia. Zdrowie umysłowe wiąże się z poprawnością działania układu nerwowego, w szczególności ośrodkowego układu nerwowego; zdrowie społeczne – mówi o możliwości adaptacji w grupie. Wyraża zdolność człowieka do nawiązywania, podtrzymywania i rozwijania prawidłowych relacji z innymi ludźmi czy zwierzętami; zdrowie duchowe – w zależności od wiary danego człowieka jest to sposób wyrażania swoich wierzeń i praktyk religijnych. Pokazuje sposób wyrażania osobistego zbioru zasad, zachowań i sposobów osiągania wewnętrznego spokoju i równowagi. Istnieje wiele sposobów osiągania zdrowia duchowego. Niektórzy nazywają zdrowie duchowe spokojem wewnętrznym.  Polecamy obejrzeć: www.bing.com/videos/search?q=zdrowie&docid=608022830656664632&mid=DB2CAA99B9B6A00A7F28DB2CAA99B9B6A00A7F28&view=detail&FORM=VIRE

dobrze jemyW roku szkolnym 2020/21 uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w ogólnopolskim programie kulinarnym ”Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Dzieci podczas zajęć poznały piramidę zdrowego żywienia i zasady konstruowania posiłków oraz potrzebę ograniczenia spożywania cukru. Dowiedziały się wiele o ziołach i przyprawach dodawanych do potraw. Wspólnie z wychowawcami spożywały zdrowe drugie śniadania. Podczas zajęć samodzielnie przyrządzały sałatki, koktajle oraz przygotowały kolorowe kanapki. Uczniowie umieją też prawidłowo zachować się przy stole. Mamy nadzieję, że pod okiem rodziców wykorzystają zdobyte wiadomości i umiejętności.

Elżbieta Jasińska - koordynator programu

 

54192512 311466139568634 6035260247310860288 n  Napoje energetyzujące mają za zadanie poprawiać koncentrację, szybkość reakcji, wydolność organizmu, a także przyśpieszać metabolizm i przeciwdziałać   zmęczeniu. Dlatego chętnie sięgają po nie pracujący w nocy, kierowcy podczas długich tras lub studenci, gdy przychodzi opanować większą partię materiału.    Niestety, sięgają po nie również dzieci, a niektórzy dorośli piją ich zbyt dużo. Czym to grozi? Zapraszamy na wykład pt. „Skutki nadużywania napojów energetyzujących”. Przygotowała go w ramach „Czwartkowych spotkań z uczelnią” dr n. farm. Agnieszka Saran-Jagodzińska. Dr Jagodzińska jest wykładowcą Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSZ w Koninie, naukowo zajmuje się suplementami diety, kwasami tłuszczowymi, witaminami, składnikami mineralnymi i profilaktyką   chorób układu krążenia. Spotkanie online odbędzie się 25 marca, początek o godz. 17.00. Link do wykładu http://bityl.pl/oPDkx