CMI

Od października 2020 roku grupa „Hard Coder” realizująca na zajęciach pozalekcyjnych projekt „Centrum Mistrzostwa Informatycznego” pod opieką p. Anny Jarońskiej rozwija swoje zainteresowania informatyczne. W zajęciach uczestniczy dziesięcioro uczniów z klas IV. Takie były początki…http://www.sp15.konin.pl/index.php/z-zycia-szkoly/aktualnosci/227-nie-tylko-dla-nerdow

Efektem cotygodniowych  90 minutowych spotkań są projekty tworzone przede wszystkim w programie Scratch oraz na platformie mBlock5.Czasami w ramach rozgrzewki testują inne aplikacje. Przykładowe projekty można znaleźć w naszym studio.

Studio Scratch - CoderStudio (mit.edu)

Członkowie grupy mierzą się z różnymi wyzwaniami, jak chociażby montaż robotów mBot…. i bardzo dobrze sobie z tym radzą.

Ostatnio tworzyli kilka projektów w środowisku mBlock5 do zdalnego sterowania mBotami i mają nadzieję, że wkrótce będą mogli przetestować je w szkolnej pracowni informatycznej.

Druga grupa realizująca projekt pod opieką p. Alicji Rogawskiej liczy 15 uczniów z klas IV, VI i VII.

Podczas powyższych zajęć uczniowie uczą się zarówno algorytmiki jak i programowania. Programujemy w Scratch, doskonalimy swoje umiejętności w aplikacji PixBlocks, nieobca jest nam również aplikacja Tinkercad, gdzie modelujemy obiekty 3D oraz projektujemy w CodeBlocks.

Są wśród nas pasjonaci klocków lego, wobec tego budujemy w aplikacji Lego Digital Desinger.

Nie może zabraknąć również kreatywnej rozrywki, której dostarczyły nam aplikacje http://gameaboutsquares.com/,  http://compute-it.toxicode.fr/ oraz https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/puzzles/?fbclid=IwAR1Y9vDuIfXT_v-4ZiLJZRgh6thBkIgxO9frTikx1y47PtwtKlr3tEaEpgs

W lutym otrzymaliśmy do dyspozycji roboty roboty mBot-s Explorer Kit wyposażone są w szereg  czujników, które pozwalają stworzyć autonomiczne pojazdy, wykonywać różne eksperymenty. Roboty można programować zarówno z poziomu aplikacji na smartphone jaki i  z poziomu komputera łącząc się z robotami zdalnie poprzez Makeblock Bluetooth Dongle.

Już samo składanie dostarczyło niesamowitej zabawy, a to że zajęcia odbyły się stacjonarnie było dodatkowym bonusem.

Aktualnie pracujemy nad zaznajomieniem się z możliwościami naszego sprzętu, ale także ćwiczymy i rozwijamy wyobraźnię oraz umiejętności pozwalające nam być dobrymi programistami.

W planach mamy jeszcze szerzej rozwijane umiejętności programowania w Phytonie i C++.